Česká Kanada na motorce


226 km, 3 hod 59 min

Skvělým tipem, kam vyrazit po jižních Čechách na motorce, je Česká Kanada. Kopcovitá krajina se spoustou rybníků, tu a tam vesnička s příjemnou hospůdkou lákající k odpočinku, rovné rychlé úseky silnice střídající se s klikatými zatáčkami, přesně taková je oblast mezi Jindřichovým Hradcem a Telčí. 

K přesunu od půjčovny motorek v Chlumu u Křemže na motorkáři velmi oblíbené silnici České Kanady doporučujeme využít nejkratší a nejrychlejší trasy, tedy po hlavní silnici přes České Budějovice, Třeboň a Jindřichův Hradec. Zda můžete narazit na hustější provoz, ale věřte, že nebudete litovat.

V Jindřichově Hradci odbočíte směrem na Kunžak a jste na jedné z nejoblíbenějších cest jižních Čech. Především mezi Kunžakem a Dačicemi si jízdu opravdu užijete. Dlouhé rychlé pasáže se střídají s utaženými zatáčkami. Dávejte si pozor na zrádné horizonty, kterých je cesta plná.

Těsně před Markvarcem doporučujeme uhnout na jih směrem na Český Rudolec, kde se můžete zastavit a prohlédnout si zříceninu zámečku, přezdívanou Malá Hluboká. Po velmi pěkné cestě s malým provozem dojeďte až do Slavonic, které mají nádherné renesanční náměstí. Rozhodně stojí za to zastavit se.

Dále se vypravte směrem na Novou Bystřici. Kousek za Slavonicemi najdete areál lehkých opevnění, takže pokud máte rádi vojenskou historii, zajímavý tip pro vás. Po cestě můžete také navštívit hrad Landštejn.

Od Nové Bystřice máte v zásadě dvě možnosti. Buď se vrátíte na hlavní cestu mezi Jindřichovým Hradcem a Třeboní, nebo se vydáte ještě kousek na jih do Rakouska a přes Illmans, Litschau, Chlum u Třeboně, Borovany a Římov se vrátíte do naší půjčovny. Motorkářsky je rozhodně zajímavější druhá varianta. Tak pěkné počasí a šťastnou cestu.

Kašperské Hory na motorce


197 km, 3hod 25 min

Váháte, kam se na motorce projet po jižních Čechách? Určitě zvažte projížďku ke Kašperským Horám a Strakonicím. Díky minimu dopravy vás tu nic nebude rušit a krásné otevřené zatáčky zajistí, že si jízdu krajinou náležitě užijete.

Od půjčovny doporučujeme vyrazit po silnici druhé třídy směrem na Prachatice, projedete skrz město a dále přes přehradu na Blanici až do Husince, kde můžete zastavit a prohlédnout si rodný dům Jana Husa. Dále pokračujte směr Vimperk, kam pojedete převážně po rovné cestě s minimem zatáček a řídkým provozem.

I ve Vimperku je toho dost k vidění, například velmi pěkné náměstí či zámek. Hlavním cílem naší cesty ale budou Kašperské hory, kam se dostaneme, pojedeme-li od Vimperka směrem na Zdíkov. Ze Zdíkova do Kašperských hor vás pak čeká cesta s více zatáčkami a pozor, některé nejsou úplně přehledné. Ovšem cesty jsou udržované a jedou se vcelku dobře.

Už při příjezdu ke Kašperským horám na vás z kopce bude shlížet hrad Kašperk. Pokud se na něj budete chtít vypravit, musíte ale počítat s tím, že motorku budete muset nechat na odstavném parkovišti a k hradu dojít pěšky. A není to úplně blízko, i helma se vám může po cestě stát přítěží.

Proto spíše doporučujeme návštěvu kašpersko-horského náměstí, kde nejen, že je krásně a s motorkou zde snadno zastavíte, navíc zde k posezení láká nejedna zahrádka přilehlých restaurací a na rohu náměstí najdete muzeum motocyklů, které rozhodně nezklame nikoho, jehož srdce hoří pro jednu stopu.

Z Kašperských hor se poté vraťte kus zpět a ve Zdíkovci jeďte rovně směrem na Vacov, kde odbočte na Čkyně a dále se ubírejte směrem k Volyni, kde na vás opět čeká nádherné náměstí, které ale bohužel protíná vcelku frekventovaná silnice. Přesto je to skvělé místo k zastávce. Dále cestou na Strakonice můžete z trasy sjet a prohlédnout si vesničku Hoštice, kde se natáčela slavná trilogie Slunce, seno,…

Zpátky k naší půjčovně pak ze Strakonic nasměrujte směrem na jih, projedete po silnici první třídy okolo Vodňan a u hostince Nová Hospoda odbočte na Netolice a Lhenice, kde odbočte na Smedeč, ze které již budete směřovat zpět do Chlumu u Křemže po pěkné málo využívané silnici.

Přejeme pěkné počasí a příjemnou cestu.

Lipno přes Nové Hrady a Rakousko


213 km, 3 hod 22 min

Jižní Čechy patří k nejoblíbenějším lokalitám na motovýlet. Pokud nemáte vlastní motorku a rozhodnete si ji půjčit v naší půjčovně, rádi Vám i doporučíme trasu. Skvěle se projedete například na trase Nové Hrady – Weitra – Bad Leonfelden – Lipno nad Vltavou – Černá v Pošumaví.

Cesta se jede velmi dobře, má spoustu rychlých úseků a potkáte na ní jen málo aut. Navíc po cestě potkáte mnoho zajímavých míst a poznáte nejen jižní Čechy, ale i část Dolních a Horních Rakous.

 

Od naší půjčovny vyjedete směrem na Holubov a už po pár kilometrech budete míjet Zlatou Korunu, což je první turisticky zajímavé místo. Především cisterciácký klášter založený Přemyslem Otakarem II. stojí za vidění. Dále budete pokračovat přes Dolní Třebonín a přijedete k Římovu a pokračujte dále na Trhové Sviny až do Nových Hradů.

Kousek před Novými Hrady můžete zastavit v Terčině údolí, a pokud vás zajímá historie, pak přímo ve městě pak stojí za to navštívit hrad. Dále pokračujte směrem na jih k hranicím.

Dalším tipem na zastávku je rakouská Weitra česky Vitoraz, která uchvátí zejména svým renesančním náměstím, kterému vévodí Zwettlerská brána, symbol města. Náměstí atmosférou připomíná centrum Prachatic nebo Jindřichova Hradce. Z Vitorazi se dejte na západ a užívejte nádhernou rakouskou krajinu. Navíc nezapomeňte, že v Rakousku je povoleno jet mimo město stovkou.

Skvělou atmosféru má lázeňské město Bad Leonfelden, který doporučujeme jako další zastávku. Odtud poté už zamiřte na sever a zpět do Čech, kde si před vrácením motorky vychutnejte koupání v Lipně. Turisticky je zajímavá obec Lipno nad Vltavou, ale své kouzlo má i Černá v Pošumaví nebo Frymburk.

Ať už se rozhodnete pro jakoukoli trasu, důležité je, výlet si užít.

Přes Stádlecký most k Orlické přehradě


209 km, 3 hod 26 min

Pokud si u nás půjčíte motorku, rádi Vám doporučíme i trasu, kterou se vydat. Zajímavým tipem může být následující okruh, na kterém můžete strávit jen odpoledne nebo využít některé z lákavých zastávek po cestě a užít si celodenní výlet.

Od půjčovny motocyklů vyrazíte směrem na České Budějovice, kterými pouze projedete a vydáte se směrem na Písek. Hned za Budějovicemi uhnete doprava na Hlubokou nad Vltavou, kde se můžete zastavit na zámku. Vjezd až nahoru k zámku je zakázán, ale někteří motorkáři to přece jen riskují. Pokud však chcete mít jistotu, nechte stroj dole a k zámku dojděte pěšky.

Dále pokračujte směrem na Bechyni, míjet budete temelínské věže. Pro zájemce o techniku doporučujeme zastávku na zámečku přímo u elektrárny, kde se dozvíte spoustu zajímavostí o fungování Jaderné elektrárny Temelín. U zámečku je také poměrně rozlehlý park, takže pokud si budete chtít protáhnout nohy nebo jen odpočinout i zde je možnost.

Dále projedete Týnem nad Vltavou a dojedete až do Bechyně. I zde se můžete zastavit, ale my doporučujeme hned na kraji uhnout směrem na Sudoměřice u Bechyně, dále před Malšicemi zabočit doleva na Dobřejice a pokračovat ke Stádleckému řetězovému mostu. Cesta z Dobřejic do Stádlece není pro motorkáře úplně ideální – je úzká a nepříliš udržovaná, ale stojí za to. Po podobném mostu se totiž jen tak neprojedete. Jde totiž o poslední empírový řetězový most v Čechách. V Evropě byste podobné mosty spočítali na prstech jedné ruky.

Následně pokračujte do Stádlece a Opařan. Kde již najedete na lepší silnici. Vydejte se směr Milevsko a konečně Orlík nad Vltavou. Tady si můžete prohlédnout zámek nebo se jen tak projít kolem přehrady. Krajina je tu opravdu jedinečná a cesta sem vede rovná a rychlá. Pro milovníky silných strojů naprosto ideální.

Jen kousek od Orlíku leží Lety s velmi diskutovaným památníkem romským obětem holocaustu. I zde si můžete udělat zastávku. Poté už vás čeká jen rychlý návrat zpět po silnici první třídy a před Pískem si užijete i kus rychlostní silnice. Ještě se můžete zastavit v Protivíně a prohlédnout si například krokodýlí zoo. Následně můžete po hlavní dojet zpět do Budějovic nebo zahnout na Malovice a přes Netolice se zadem vrátit do Chlumu u Křemže. Pár kilometrů před Chlumem, pokud pojedete touto cestou je Unesco vesnička Holašovice.

Tip pro přespolní výletníky:

Pokud se rozhodnete půjčit si od nás motorku a nemáte do domů zrovna blízko, ubytujte se buď v Českých Budějovicích, nebo Českém Krumlově. Z obou měst je to k naší půjčovně blízko a nabízí velmi dobré možnosti ubytování.

Tento web využívá k poskytování služeb cookies. Někdo se nudil, tak rozhodl, že Vás na to musíme upozornit. Děkujeme za pochopení.
Ok