Česká Kanada na motorce

226 km, 3 hod 59 min

Skvělým tipem, kam vyrazit po jižních Čechách na motorce, je Česká Kanada. Kopcovitá krajina se spoustou rybníků, tu a tam vesnička s příjemnou hospůdkou lákající k odpočinku, rovné rychlé úseky silnice střídající se s klikatými zatáčkami, přesně taková je oblast mezi Jindřichovým Hradcem a Telčí. 

K přesunu od půjčovny motorek v Chlumu u Křemže na motorkáři velmi oblíbené silnici České Kanady doporučujeme využít nejkratší a nejrychlejší trasy, tedy po hlavní silnici přes České Budějovice, Třeboň a Jindřichův Hradec. Zda můžete narazit na hustější provoz, ale věřte, že nebudete litovat.

V Jindřichově Hradci odbočíte směrem na Kunžak a jste na jedné z nejoblíbenějších cest jižních Čech. Především mezi Kunžakem a Dačicemi si jízdu opravdu užijete. Dlouhé rychlé pasáže se střídají s utaženými zatáčkami. Dávejte si pozor na zrádné horizonty, kterých je cesta plná.

Těsně před Markvarcem doporučujeme uhnout na jih směrem na Český Rudolec, kde se můžete zastavit a prohlédnout si zříceninu zámečku, přezdívanou Malá Hluboká. Po velmi pěkné cestě s malým provozem dojeďte až do Slavonic, které mají nádherné renesanční náměstí. Rozhodně stojí za to zastavit se.

Dále se vypravte směrem na Novou Bystřici. Kousek za Slavonicemi najdete areál lehkých opevnění, takže pokud máte rádi vojenskou historii, zajímavý tip pro vás. Po cestě můžete také navštívit hrad Landštejn.

Od Nové Bystřice máte v zásadě dvě možnosti. Buď se vrátíte na hlavní cestu mezi Jindřichovým Hradcem a Třeboní, nebo se vydáte ještě kousek na jih do Rakouska a přes Illmans, Litschau, Chlum u Třeboně, Borovany a Římov se vrátíte do naší půjčovny. Motorkářsky je rozhodně zajímavější druhá varianta. Tak pěkné počasí a šťastnou cestu.

Kašperské Hory na motorce

197 km, 3hod 25 min

Váháte, kam se na motorce projet po jižních Čechách? Určitě zvažte projížďku ke Kašperským Horám a Strakonicím. Díky minimu dopravy vás tu nic nebude rušit a krásné otevřené zatáčky zajistí, že si jízdu krajinou náležitě užijete.

Od půjčovny doporučujeme vyrazit po silnici druhé třídy směrem na Prachatice, projedete skrz město a dále přes přehradu na Blanici až do Husince, kde můžete zastavit a prohlédnout si rodný dům Jana Husa. Dále pokračujte směr Vimperk, kam pojedete převážně po rovné cestě s minimem zatáček a řídkým provozem.

I ve Vimperku je toho dost k vidění, například velmi pěkné náměstí či zámek. Hlavním cílem naší cesty ale budou Kašperské hory, kam se dostaneme, pojedeme-li od Vimperka směrem na Zdíkov. Ze Zdíkova do Kašperských hor vás pak čeká cesta s více zatáčkami a pozor, některé nejsou úplně přehledné. Ovšem cesty jsou udržované a jedou se vcelku dobře.

Už při příjezdu ke Kašperským horám na vás z kopce bude shlížet hrad Kašperk. Pokud se na něj budete chtít vypravit, musíte ale počítat s tím, že motorku budete muset nechat na odstavném parkovišti a k hradu dojít pěšky. A není to úplně blízko, i helma se vám může po cestě stát přítěží.

Proto spíše doporučujeme návštěvu kašpersko-horského náměstí, kde nejen, že je krásně a s motorkou zde snadno zastavíte, navíc zde k posezení láká nejedna zahrádka přilehlých restaurací a na rohu náměstí najdete muzeum motocyklů, které rozhodně nezklame nikoho, jehož srdce hoří pro jednu stopu.

Z Kašperských hor se poté vraťte kus zpět a ve Zdíkovci jeďte rovně směrem na Vacov, kde odbočte na Čkyně a dále se ubírejte směrem k Volyni, kde na vás opět čeká nádherné náměstí, které ale bohužel protíná vcelku frekventovaná silnice. Přesto je to skvělé místo k zastávce. Dále cestou na Strakonice můžete z trasy sjet a prohlédnout si vesničku Hoštice, kde se natáčela slavná trilogie Slunce, seno,…

Zpátky k naší půjčovně pak ze Strakonic nasměrujte směrem na jih, projedete po silnici první třídy okolo Vodňan a u hostince Nová Hospoda odbočte na Netolice a Lhenice, kde odbočte na Smedeč, ze které již budete směřovat zpět do Chlumu u Křemže po pěkné málo využívané silnici.

Přejeme pěkné počasí a příjemnou cestu.

Lipno přes Nové Hrady a Rakousko

213 km, 3 hod 22 min

Jižní Čechy patří k nejoblíbenějším lokalitám na motovýlet. Pokud nemáte vlastní motorku a rozhodnete si ji půjčit v naší půjčovně, rádi Vám i doporučíme trasu. Skvěle se projedete například na trase Nové Hrady – Weitra – Bad Leonfelden – Lipno nad Vltavou – Černá v Pošumaví.

Cesta se jede velmi dobře, má spoustu rychlých úseků a potkáte na ní jen málo aut. Navíc po cestě potkáte mnoho zajímavých míst a poznáte nejen jižní Čechy, ale i část Dolních a Horních Rakous.

 

Od naší půjčovny vyjedete směrem na Holubov a už po pár kilometrech budete míjet Zlatou Korunu, což je první turisticky zajímavé místo. Především cisterciácký klášter založený Přemyslem Otakarem II. stojí za vidění. Dále budete pokračovat přes Dolní Třebonín a přijedete k Římovu a pokračujte dále na Trhové Sviny až do Nových Hradů.

Kousek před Novými Hrady můžete zastavit v Terčině údolí, a pokud vás zajímá historie, pak přímo ve městě pak stojí za to navštívit hrad. Dále pokračujte směrem na jih k hranicím.

Dalším tipem na zastávku je rakouská Weitra česky Vitoraz, která uchvátí zejména svým renesančním náměstím, kterému vévodí Zwettlerská brána, symbol města. Náměstí atmosférou připomíná centrum Prachatic nebo Jindřichova Hradce. Z Vitorazi se dejte na západ a užívejte nádhernou rakouskou krajinu. Navíc nezapomeňte, že v Rakousku je povoleno jet mimo město stovkou.

Skvělou atmosféru má lázeňské město Bad Leonfelden, který doporučujeme jako další zastávku. Odtud poté už zamiřte na sever a zpět do Čech, kde si před vrácením motorky vychutnejte koupání v Lipně. Turisticky je zajímavá obec Lipno nad Vltavou, ale své kouzlo má i Černá v Pošumaví nebo Frymburk.

Ať už se rozhodnete pro jakoukoli trasu, důležité je, výlet si užít.