Hluboká nad Vltavou a letiště Hosín


209 km, 3 hod 26 min

Pokud si u nás půjčíte motorku, nebo i pokud si ji nepůjčíte, rádi Vám doporučíme i trasu, kterou se vydat. Zajímavým tipem může být následující okruh, na kterém můžete strávit jen odpoledne, nebo využít některé z lákavých zastávek po cestě a užít si celodenní výlet.

Od půjčovny vyrazíte směrem na České Budějovice, kterými pouze projedete a vydáte se směrem na Písek. Hned za Budějovicemi uhnete doprava na Hlubokou nad Vltavou, kde se můžete zastavit na zámku. Vjezd až nahoru k zámku je zakázán, ale někteří motorkáři to přece jen riskují. Pokud však chcete mít jistotu, nechte stroj dole a k zámku dojděte pěšky.

Z Hluboké je to na letiště Hosín přibližně 8 km, tedy asi 10 minut. Když budete mít štěstí na pěkné počasí, uvidíte místní letadlový provoz, nebo paragány, jak zrovna vyskakují z krásného letounu Antonov AN-2. Nejen v pěkné slunečné dny to na letišti pěkně žije. Hlavně tedy o víkendu. Pokud budete mít zájem se svézt v letadle, neváhejte se s námi poradit.

Dále pokračujte směrem na Bechyni, míjet budete temelínské věže. Pro zájemce o techniku doporučujeme zastávku na zámečku přímo u elektrárny, kde se dozvíte spoustu zajímavostí o fungování Jaderné elektrárny Temelín. U zámečku je také poměrně rozlehlý park, takže pokud si budete chtít protáhnout nohy nebo jen odpočinout i zde je možnost.

Dále projedete Týnem nad Vltavou a dojedete až do Bechyně. I zde se můžete zastavit, ale my doporučujeme hned na kraji uhnout směrem na Sudoměřice u Bechyně, dále před Malšicemi zabočit doleva na Dobřejice a pokračovat ke Stádleckému řetězovému mostu. Cesta z Dobřejic do Stádlece není pro motorkáře úplně ideální – je úzká a nepříliš udržovaná, ale stojí za to. Po podobném mostu se totiž jen tak neprojedete. Jde totiž o poslední empírový řetězový most v Čechách. V Evropě byste podobné mosty spočítali na prstech jedné ruky.

Vydejte se směr Milevsko a konečně Orlík nad Vltavou. Tady si můžete prohlédnout zámek nebo se jen tak projít kolem přehrady. Krajina je tu opravdu jedinečná a cesta sem vede rovná a rychlá. Pro milovníky silných strojů naprosto ideální.

Jen kousek od Orlíku leží Lety s velmi diskutovaným památníkem romským obětem holocaustu. I zde si můžete udělat zastávku. Poté už vás čeká jen rychlý návrat zpět po silnici první třídy a před Pískem si užijete i kus rychlostní silnice. Ještě se můžete zastavit v Protivíně a prohlédnout si například krokodýlí zoo. Následně můžete po hlavní dojet zpět do Budějovic nebo zahnout na Malovice a přes Netolice se zadem vrátit do Chlumu u Křemže. Pár kilometrů před Chlumem, pokud pojedete touto cestou je Unesco vesnička Holašovice.


Jakýkoliv dotaz Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., nebo telefonicky na tel.: +420 774 220 685.